Про шкідливість нітратів, про те, що дуже часто причиною отруєння стають овочі і фрукти, мабуть, чули всі, але не менш небезпечною є питна вода, яка містить підвищений рівень нітратів, адже воду вживають кожного дня і всі, без винятку, люди. Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.
Чуднівське відділення Бердичівського міжрайонного відділу ДУ «ЖОЛЦ МОЗУ» щорічно проводить моніторинг за вмістом нітратів у воді з криниць, яку вживають діти віком до 3 – х років. За результатами моніторингу повідомляємо відсоток відхилень серед досліджених проб криничної води за 2016-2018 р.
Важливо знати, що нітрати – це термостійкі сполуки, тобто вони не знищуються при кип’ятінні. Нітрати – це солі азотної кислоти, вони потрапляють у воду із побутовими та сільськогосподарськими стоками (з полів, які обробляються добривами, тваринницьких ферм та птахоферм, вигрібних ям та дворових вбиралень тощо).
Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров’я людини. З цим безпосередньо пов’язане захворювання – водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей, а при великих концентраціях і у дорослих.
Зазвичай, метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у дітей , які проживають у сільській місцевості, де використовується вода із децентралізованих джерел водопостачання (криниці, індивідуальні свердловини). Враховуючи невелику площу земельних ділянок, на них важко створити необхідну зону санітарної охорони для криниць, а отже поряд з джерелами водопостачання часто знаходяться і господарські споруди для тварин, і туалети на вигріб, і місця для компосту. Все це в сукупності призводить до забруднення ґрунту і, відповідно, до забруднення ґрунтових вод.
У дітей, на штучному вигодовуванні, яким батьки розводять харчову суміш водою з високим вмістом нітратів(понад 50 мг/л), може з’явитись акроціаноз (посиніння ділянок навколо рота, рук , стоп), задишка, тахікардія, судоми , що є ознаками метгемоглобінемії.
Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення необхідно:
– не вживати питну воду з перевищеним вмістом нітратів;
– за можливості як найдовше годувати немовлят грудним молоком;
– дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації криниць;
– з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива;
– Пам’ятайте! Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо.
Будьте обережні! Якщо Ви вживаєте воду з криниці – перевірте її на вміст нітратів!
Це можна зробити звернувшись до Чуднівського відділення Бердичівського міжрайонного відділу Державної установи «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» за адресою м.Чуднів, вул. Героїв Майдану,109. Тел..(04139) 2-14-81
Лікар із загальної гігієни О. О. Запаринюк